Jyske mestre – Veteraner

De individuelle Jyske Mesterskaber i bordtennis er afviklet lige siden JBTUs stiftelse i 1941.
JM for Old Boys er afviklet fra 1966 og de øvrige rækker er kommet til senere.
I starten var man Old Boys fra man fyldte 35 år.
Aldersinddelingerne er senere ændret, så veteran starter i dag fra sæsonen, hvor man fylder 40 år.
JM for Old boys/girls og veteraner har været afviklet på forskelligvis. Der er ikke garanti for at alle nedenstående opgørelser er fuldstændige.

1966

Gunnar Thykjær

CB

1967

Erik Salle Nielsen

ASA

1968

Erik Salle Nielsen

ASA

1969

Arne Blom

Statsbo

1970

Gunnar Thykjær

CB

1971

Gert Toft

Vejle BTK

1972

Jørgen Pryssing

BTK Tateni

1973

Gert Toft

Vejle BTK

1974

N. O. Nielsen

IHF

1975

Ove Jensen

Viby BTK

1976

Hane Henning Winther

Esbjerg BTK

1977

Per Kristensen

Viby BTK

1978

Ale El Sammaa

Esbjerg BTK

1986

Mogens Eriksen

CB

1987

Henning Jacobsen

Viby BTK

1989

Keld Lyngholm

CIF

1990

Finn Larsen

Holsted BTK

1991

Jimmy Amdisen

Søften GF

1992

Finn Larsen

Holsted BTK

1994

Ole Laursen

Silkeborg BTK

1995

Henning Jacobsen

BTK Viby

1996

Henning Jacobsen

BTK Viby

1997

Henning Jaobsen

BTK Viby

1998

Erik Iversen

RBC

1999

Ole Laursen

Silkeborg BTK

2000

Niels Kilden

VRI

2001

Ole Lauren

Silkeborg BTK

2002

Jørgen Enevoldsen

VBK59

2003

Karl Edney

BTK Viby

2004

Ole Nielsen

Team 2002

2005

Karl Edney

BTK Viby

2006

Niels Peter Bach

Silkeborg BTK

2007

Karl Edney

BTK Viby

2009

Gert Wind

Horsens KFUM

1989

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1991

Sonja Andersen

Holsted BTK

1992

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1994

Sonja Andersen

Holsted BTK

1995

Maryann Allingham

Randers Freja

1996

Maryann Allingham

Randers Freja

1997

Maryann Allungham

Randers Freja

1998

Karin Kruse

Hørning BTK

1999

Maryann Allingham

Randers Freja

2000

Karin Kruse

Hørning BTK

2001

Maryann Allingham

Randers Freja

2002

Birthe Andersen

CIC

2003

Maryann Allungham

Randers Freja

2004

Birthe Andersen

Team 2002

1986

John Møller Poulsen

Kjellerup BTK

1987

Freddy Toft

VB

1989

Svend Erik Schrøder

Viby BTK

1990

Ebbe Møller

CIF

1991

Søren Jensen

Viby BTK

1992

John Møller Poulsen

Kjellerup BTK

1994

Jens Ole Hansen

CIF

1995

Per Pallesen

Brabrand IF

1996

Per Pallesen

Brabrand IF

1997

Lars Christensen

Posten Århus

1998

Jørgen Madsen

B67 Viborg

1999

Jan Birkedal

CIF

2000

Lars Sørensen

SISU/MBK

2001

Børge Hansen

Skive BTK

2002

Henrik Kristensen

Silkeborg KFUM

2003

Gert Wind

Billund IF

2004

Henrik Kristensen

Silkeborg KFUM

2005

Flemming Carlsen

Randers Freja

2006

Flemming Carlsen

Randers Freja

2007

Lars-Henrik Sloth

Team Nørreå

1987

Torben Larsen

Skive BTK

1989

Lars Christensen

IHF

1990

Knud Jacobsen

KKIK

1991

Alfred Svejstrupo

Silkeborg KFUM

1992

Morten Pedersen

Skive BTK

1994

Hane Ole Madsen

Egtved KFUM

1995

Per Berthing

Broager BTK

1996

Arne Nielsen

Nykøbing Mors BTK

1997

Mogens Lauridsen

Brabrand IF

1998

Knud Elerup

Auning IF

1999

Kent Mortensen

HBTK 74

2000

Jørgen Christensen

SISU/MBK

2001

Peter Rosendal

Silkeborg KFUM

2002

Per Aagaard

Ølsted BTK

2003

Tom Brodersen

Aabenraa BTK

2004

Tom Brodersen

Aabenraa BTK

2005

John Andersen

Gudenådalen

Veteran 40 A

2004

Ole Laursen

Silkeborg BTK

2005

Svend Erik Holmgren

Vejle BTK

2006

Svend Erik Holmgren

Vejle BTK

2007

Svend Erik Holmgren

Vejle BTK

2008

Bent Erik Nielsen

Broager BTK

2009

Niels Kilden

Søhøjlandets BTK

2010

Ole Laursen

Søhøjlandets BTK

2011

Claus Larsen

Søhøjlandets BTK

2012

Niels Peter Bak

Søhøjlandets BTK

2013

Jesper Hwiid

Sjørring BTK

2016

Jens V. Jacobsen

SISU/MBK

2020

Jens V. Jacobsen

SISU/MBK


Veteran 40 B

2011

Niels Poulsen

Midtjylland BTK

2013

Svend Aage Johansen

Vorup FB

2020

Karl Skipper

Stagstrup KFUM

Veteran 45 A

1981

Thorkild Madsen

Vejle BTK

1982

Bjarne Sørensen

Randers Freja

1983

Henning Svelle

HBTK 74

1984

Ib Nielsen

VB

1985

Ib Nielsen

VB

1986

Ebbe Jensen

Viborg BTK

1987

Ebbe Møller

VB

1988

Ebbe Møller

VB

1989

Frede Møller

Års BTK

1990

Benno Werge

Randers Freja

1991

Lars Riget

Viby BTK

1992

Vilhelm Hundebøll

Silkeborg BTK

1993

Vilhelm Hundebøll

Silkeborg BTK

1994

Keld Lyngholm

CIF

1995

Henning Jacobsen

Viby BTK

1996

Keld Lyngholm

CIF

1997

Henning Jacobsen

Viby BTK

1998

Henning Jacocsen

Viby BTK

1999

Benno Werge

Randers Freja

2000

Lars Riget

Viby BTK

2001

Jan Folkermann

Års BTK



Veteran 45 B

2001

Børge Hansen

Skive BTK

2010

Flemming Carlsen

Randers Freja

2012

Flemming Carlsen

Randers Freja

2013

Svend Åge Johansen

Vorup FB

Veteran 50 A

2002

Gerner Groot

Randers Freja

2003

John Møller Poulsen

Silkeborg BTK

2004

Niels Andersen

Team 2002

2005

Niels Andersen

Team 2002

2006

John Møller Poulsen

Silkeborg BTK

2007

John Møller Poulsen

Silkeborg BTK

2008

Ole Laursen

Silkeborg BTK

2009

Gert Wind

Horsens KFUM

2010

John Møller Poulsen

Silkeborg BTK

2011

Bengt Agerholm

Rønde BTK

2012

Gert Wind

Vejle NTK

2013

Lars Rokkjær

B75

2016

Jens V. Jaobsen

SISU/MBK

Veteran 50 B

2017

Søren Meldgaard

Rønde BTK


Veteran 50 C

2017

Ole Søndergaard

RBC

Veteran 55 A

1985

Ebbe Jensen

Viby BTK

1986

Ebbe Jensen

Viby BTK

1987

Poul Kristensen

Viby BTK

1988

Poul Kristensen

ÅBV

1989

Thorkild Madsen

Vejle BTK

1990

Thorkild Madsen

Vejle BTK

1991

Ebbe Jensen

SISU/MBK

1992

Henning Jacobsen

Randers Freja

1993

Thorkild Madsen

Egtved KFUM

1994

Henning Svelle

HBTK 74

1995

Søren Jensen

Posten Århus

1996

Særen Jensen

Posten Århus

1997

Benno Werge

Randers Freja

1998

Benno Werge

Randers Freja

1999

Benno Werge

Randers Freja

2000

Benno Werge

Randers Freja

2001

Gerner Groot

Randers Freja

Dame Veteran 55

1990

Grethe Schou Jørgensen

SISU/MBK

1991

Grethe Schou Jørgensen

SISU/MBK

1992

Lissy Madsen

Egtved KFUM

1996

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1997

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1998

Hanne Bastholm

SISU/MBK

1999

Hanne Bastholm

SISU/MBK

2000

Hanne Bastholm

Viby BTK

Veteran 60 A

1994

Ebbe Jensen

SISU/MBK

1995

Ove Fjerring

Viby BTK

1996

Bjarne Sørensen

Randers Freja

1997

Henning Svelle

HBTK 74

1998

Thorkild Madsen

Egtvd KFUM

1999

Bjarne Sørensen

Randers Freja

2000

Søren Jensen

Posten Århus

2001

Søren Jensen

ÅBV 1986

2002

Søren Jensen

ÅBV 1986

2003

Dennis Holm

Viby BTK

2004

Søren Jensen

ÅBV 1986

2005

Lars Riget

Randers Freja

2006

Gerner Groot

Randers Freja

2007

Gerner Groot

Randers Freja

2008

Gerner Groot

Randers Freja

2012

Keld Lyngholm

CIF

2014

Jan Folkermann

Aars BTK


Veteran 60 B

2006

Tony Andersen

Ribe BTK

2007

Keld Pedersen

Randers Freja

2008

Svend Åge Johansen

Vorup FB

2014

Jan Locht

CIF

1993

Lissy Madsen

Egtved KFUM

1994

Inger Nielsen

SISU/MBK

1995

Grethe Schou Jørgensen

ÅBV 1986

1996

Grethe Schou Jørgensen

ÅBV 1986

1987

Ellen Ø. Nielsen

SISU/MBK

1998

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

2001

Hanne Bastholm

Viby BTK

2002

Hanne Bastholm

Viby BTK

Veteran 65 A

1987

Åge Myken

SISU/MBK

1988

Åge Myken

SISU/MBK

1989

Åge Myken

SISU/MBK

1990

Poul Kristensen

ÅBV 1986

1991

Poul Kristensen

ÅBV 1986

1992

Poul Kristensen

ÅBV 1986

1993

Bent Andersen

SISU/MBK

1994

Bent Andersen

SISU/MBK

1995

Ebbe Jensen

SISU/MBK

1996

Bent Andersen

SISU/MBK

1997

Aage Hermansen

SISU/MBK

1998

Arne Blom

ÅBV 1986

1999

Henning Jacobsen

Randers Freja

2000

Gert Toft

Vejle BTK

2001

Bjarne Sørensen

Randers Freja

2002

Bjarne Sørensen

Randers Freja

2003

Bent Holdgård

Viby BTK

2004

Poul Distler

SISU/MBK

2005

Søren Jensen

ÅBV 1986

2006

John Christensen

Ry BTK

2007

Dennis Holm

Viby BTK

2012

Carsten V. Nielsen

Silkeborg BTK

2014

Carsten V. Nielsen

Silkeborg BTK

2017

Finn I. Jensen

SISU/MBK


Veteran 65 B

2006

Bent Enevoldsen

Randers Freja

2007

Torben Lykke

Vejle BTK

2008

Kurt Bodal

Aalborg Pensionisterne

2012

Søren Højbjerre

Silkeborg BTK

2017

Jimmy Samsing

SISU/MBK

Dame Veteran 65

1990

Inge Sarbæk

ÅBV 1986

1995

Gudrun Nielsen

SISU/MBK

1996

Gudrun Nielsen

SISU/MBK

1997

Lissy Madsen

Egtvd KFUM

1998

Inger Nielsen

SISU/MBK

1999

Inger Nielsen

SISU/MBK

2000

Åse Mosumgård

ÅBV 1986

2001

Ellen Ø. Nielsen

SISU/MBK

2002

Ellen Ø. Nielsen

SISU/MBK

2007

Anne Lise Jepsen

Esbjerg BTK

Hr. Veteran 70 A

1990

Åge Myken

SISU/MBK

1991

Åge Myken

SISU/MBK

1992

Åge Myken

SISU/MBK

1993

K. O. Andreasen

LIUF

1994

Knud Bentzen

VBK 59

1995

Knud Bentzen

VBK 59

1996

Hans Jacobsen

ÅBV 1986

1997

Hans Jacobsen

ÅBV 1986

1998

Åge Hermansen

SISU/MBK

2000

Arne Blom

ÅBV 1986

2001

Arne Blom

ÅBV 1986

2002

Poul Erik Lyngsdal

Viby BTK

2003

Poul Erik Lyngsdal

Viby BTK

2004

Poul Erik Lyngsdal

Viby BTK

2005

Poul Erik Lyngsdal

Viby BTK

2007

John Kristensen

Viby BTK

2012

Per Højmark

Silkeborg

2017

Keld Lyngholm

CIF

Hr. Veteran 70 B

2006

Bent Enevoldsen

Randers Freja

2008

Poul Distler

SISU/MBK



Dame Veteran 70

1990

Fritzi Beck

ÅBV 1986

1991

Inge Sarbæk

ÅBV 1986

1992

Inge Sarbæk

ÅBV 1986

1993

Fritzi Beck

ÅBV 1986

1994

Fritzi Beck

ÅBV 1986

2000

Inger Nielsen

SISU/MBK

2001

Inger Nielsen

SISU/MBK

2002

Åse Mosumgård

ÅBV 1986

2003

Gudrun Nielsen

SISU/MBK


Dame Veteran Alle

2006

Aase Mosumgaard

ÅBV 1986

2008

Gudrun Nielsen

SISU/MBK

Hr. Veteran 75 A

1996

K. O. Andreasen

LIUF

1997

Knud Bentzen

VBK 59

1998

Knud Bentzen

VBK 59

1999

Knud Bentzen

VBK 59

2000

Hans Borreby

ÅBV 1986

2001

Knud Bemtzen

VBK 59

2002

Hans Borreby

ÅBV 1986

2003

Anton Sørensen

ÅBV 1986

2006

Chu Bau

ÅBV 1986

2008

Bent Holgård

Viby BTK


Hr. Veteran 75 B

2007

Poul Erik Lungsdal

Viby BTK

2008

Hans Broberg

Aalborg Persionisterne

Dame Veteran 75

1997

Inge Sarbæk

ÅBV 1986

1998

Inge Sarbæk

ÅBV 1986

2001

Inge Sarbæk

ÅBV 1986

2002

Inge Sarbæk

ÅBV 1986

2007

Ella Nybo

Esbjerg BTK

Herre Veteran A:

2014

Peter Mortensen

VRI


Herre Veteran B:

2014

Lars Christiansen

Rønde BTK


Herre Veteran C:

2014

Søren Diget

Skagen BTK

2017

Karl Skipper

Stagstrup KFUM

2019

Svend Gramstrup

Stagstrup KFUM

2020

Torben Gaarn

Randers


Herre Veteran D:

2014

Henrik Ormstruo

Kibæk

2019

 Rajee Apputthurai

HBTK 74

2020

 Rajee Apputthurai

Sjørring


Herre Veteran E:

2014

Inge Work Clausen

BTK 73

2020

Henrik Vestergaard

Rårup