Jyske mestre – Herre

De individuelle Jyske Mesterskaber i bordtennis er afviklet lige siden JBTUs stiftelse i 1941.
Hr. Eliterækken er afviklet alle årene frem til 2020 –
i alt 79 gange. JM er afviklet hvert år,  dog med undtagelse af 1945.
Claus Pedersen har vundet JM flest gange med i alt 15 seniortitler. 1. gang i 1968 og senest i 2002.
Første gang som 19 årig og senest som 53 årig.
Nedenfor kan ses opgørelser for alle singlerækker ved JM fra 1941-2020.

Årstal

Navn

Klub

1941

Svand Christensen

Viborg TK

1942

Jørgen Knudsen

Randers BC

1943

K. O. Andreasen

CB

1944

Emil Møller

Haderslev

1945

Ikke afviklet

 

1946

Børge Ingvardsen

AFC Ålborg

1947

Børge Ingvardsen

AFC Ålborg

1948

Erik NIelsen

AIA Århus

1949

Emil Møller

Haderslev

1950

Mogens Nicolaisen

Esbjerg BTK

1951

Emil Møller

Haderslev

1952

Mogens Nicolaisen

CB

1953

Mogens Nicolaisen

CB

1954

Mogens Nicolaisen

CB

1955

Mogens Nicolaisen

CB

1956

Mogens Nicolaisen

CB

1957

Knud Andersen

Randers Freja

1958

Torben Lindvald

MBK

1959

Mogens Nielssen

Esbjerg BTK

1960

Torben Lindvald

MBK

1961

Nori Redlich

Esbjerg BTK

1962

Torben Lindvalld

MBK

1963

Torben Lindvald

MBK

1964

Torben Lindvald

MBK

1965

Torben Lindvald

MBK

1966

Per Laursen

MBK

1967

Per Laursen

MBK

1968

Claus Pedersen

MBK

1969

Claus Pedersen

MBK

1970

Claus Pedersen

MBK

1971

Claus Pedersen

MBK

1972

Kaj Kjær

CB

1973

Claus Pedersen

MBK

1974

Claus Pedersen

MBK

1975

Tom Seerup

Ribe BTK

1976

Claus Pedersen

MBK

1977

Claus Pedersen

MBK/Frydenlund

1978

Claus Pedersen

MBK/Frydenlund

1979

Jan Gerhardt

Rughaven

1980

Claus Pedersen

MBK/Frydenlund

1981

Palle Rud

Viby BTK

1982

Lars Falck

VRI

1983

Jan Harkamp

Brønderslev

1984

Claus Pedersen

Brønderslev

1985

Claus Pedersen

Brønderslev

1986

Claus Pedersen

Brønderslev

1987

Claus Pedersen

SISU/MBK

1988

Claus Junge

Viby BTK

1989

Claus Junge

Viby BTK

1990

Carsten Egeholt

Brønderslev

1991

Carsten Egeholt

Brønderslev

1992

Cartsen Egeholt

Brønderslev

1993

Flemming Sunn

VRI

1994

Allan Bentsen

Hørning BTK

1995

Finn Peter Tugwell

Hørning BTK

1996

Finn Peter Tugwell

Hørning BTK

1997

Finn  Peter Tugwell

Hørning BTK

1998

Finn Peter Tugwell

Hørning BTK

1999

Mads Skovsen

Hørning BTK

2000

Birger Vest

Hørning BTK

2001

Claus Junge

Thyland BTK

2002

Claus Pedersen

SISU/MBK

2003

Claus Junge

Brønderslev BTK

2004

Claus Larsen

Stautrup IF

2005

Thomas Kjeldgård

SISU/MBK

2006

Claus Larsen

Stautrup IF

2007

Flemming Sunn

VRI

2008

Claus Junge

Team Vendia, Brønderslev

2009

Claus Larsen

Søhøjlandets BTK

2010

Christopher Grymer

Søhøjlandets BTK

2011

Li Moding

Søhøjlandets BTK

2012

Emil Madsen

SISU/MBK

2013

Emil Madsen

Søhøjlandets BTK

2014

Thomas Sørensen

Søhøjlandets BTK

2015

Tobias Steman Lau

Viby BTK

2016

Tobias Steman Lau

Viby BTK

2017

Tobias Steman Lau

Viby BTK

2018

Michael Jørgensen

Silkeborg BTK

2019

Bjarke Krogh

B75

2020

Eric Marc Glod

B75

Årstal

Navn

Klub

1973

Flemming Olesen

Vejle BTk

1974

Preben Pedersen

Esbjerg BTK

1975

Ejnar Rud

Viby BTK

1976

Jan Gerhardt

Rughaven

1977

Jan Børgesson

Viby BTK

1978

Ali El Samaa

Esbjerg BTK

1979

Peter Bruhn

Rughaven

1980

Jan Gerhardt

Rughaven

1981

Niels Kilden

VRI

1982

Claes Knudsen

VRI

1983

Kent Uldall

SISU/MBK

1984

Kim Jensen

Esbjerg BTK

1985

Kim Thorup

Viby BTK

1986

Peter Bruhn

Brønderslev

1987

Peter Bruhn

Brønderslev

1988

Lars Barslev

Hørning BTK

1989

Lars Skytte

Hørning BTK

1990

Martin Møller

Viby BTK

1991

Claus Larsen

RBC

1992

Claus Larsen

RBC

1993

Mikael Sørensen

Hørning BTK

1994

Karl Edney

Stautrup/Viby

1995

Claus Larsen

SISU/MBK

1996

Søren Jensen

Brønderslev

1997

Rico Hermann

SISU/MBK

1998

Lin Yang

Hørning BTK

1999

Thomas Kjelgaard

SISU/MBK

2000

Michael K. Nielsen

Solbjerg BK89

2001

Frank Jensen

VRI

2002

Trine Gauholm

Team Hørning

2003

Stephan Jensen

Esbjerg BTK

2004

Thomas Kjelgaard

SISU/MBK

2005

Morten Steffensen

VRI

2006

Christopher H. Bukh

VRI

2007

Alexander Schou-Jørgensen

Stautrup IF

2008

Jesper Hansen

Silkeborg BTK

2009

Gorm Roesgaard

Randers Freja

2010

Knud Brunbjerg

Skalborg SK

2011

Michael H. Knudsen

Søhøjlandets BTK

2012

Li Qio Xia

Sjørring BTK

2013

Emil Madsen

Søhøjlandets BTK

2014

Benjamin Sørensen

Søhøjlandets BTK

2015

Benjamin Sørensen

Søhøjlandets BTK

2016

Donatas Lescinskas

Vejke BTK

2017

Mindaugas Steponkas

B75

2018

Ivik Nielsen

B75

2019

Peter Bruhn

Brønderslev

2020

Thomas Kjeldgård

Hørning

Årstal

Navn

Klub

1966

Carsten Nielsen

ABK

1967

Franz Nørby

Rughaven

1968

Hans J. Pedersen

RBC

1969

John Toudal

Fredericia

1970

Lars Riget

Fuglebakken

1971

Finn Rud

Viby BTK

1972

Gerner Groth

Randers Freja

1973

Ove Christensen

Brønderslev IF

1974

Peter Holmsberg

Brønderslev IF

1975

Knud E. Sørensen

ABC

1976

Torben Lund

VRI

1977

Peter Holm

VRI

1978

Henrik Sørensen

SISU/MBK

1979

Hans Christensen

Rughaven

1980

Ivan Bach

Randers KFUM

1981

Lars Lyhne

VRI

1982

Lars Christensen

Ribe BTK

1983

Jan Lynge Jensen

Brønderslev IF

1984

Jens Vestergård

SISU/MBK

1985

Jacob Bojsen

Silkeborg BTK

1986

Oscar Søndberg

Randers Freja

1987

Rene Jørgensen

B75

1988

Peter Petersen

TMG

1989

Jesper Bruhn

BTK Tateni

1990

Jens Ejner Jensen

Thyland BTK

1991

Carsten Schunck

Brønderslev IF

1992

Johnny Theilmann

SISU/MBK

1993

Anders Mikkelsen

HBTK 74

1994

Erik Iversen

RBC

1995

Jesper G. Nielsen

SISU/MBK

1996

Carsten Olesen

Silkeborg BTK

1997

Anders Mørch

Sabro IF

1998

Michael Als

Randers Freja

1999

Kasper Burkolt

Sæby BTK

2000

Carl Johan Norup

Sæby BTK

2001

Mogens Nielsen

Esbjerg BTK

2002

Mikkel Jørgensen

Esbjerg BTK

2003

Niels Peter Bach

Silkeborg BTK

2004

Mads Andersen

VRI

2005

Mikkel Jørgensen

SISU/MBK

2006

Steen Villadsen

BTK Viby

2007

Jens Vestergård Jacobsen

SISU/MBK

2008

Kim Jensen

Esbjerg BTK

2009

Michael Nyeng

B75

2010

Daniel Christensen

B75

2011

Daniel Christensen

B75

2012

Daniel Christensen

B75

2013

Dan Laursen

TST

2014

Kresten Sørensen

Vejle

2015

Lars Larsen

SISU/MBK

2016

Stefan Braun

SISU/MBK

2017

Aqqalu Nielsen

B75

2018

Line Tækker Tarbersen

Esbjerg BTK

2019

Daniel Wolf

Esbjerg BTK

2020

Sofus Fisker

Nørreå

Årstal

Navn

Klub

1966

Franz Nørby

Rughaven

1967

Per Kjærsholm

RBC

1968

Carsten Bruun

Viby BTK

1969

Peter Christebseb

Rughaven

1970

Jens Larsen

Horsens KFUM

1971

Mogens Strange

Fuglebakken

1972

Johnny Sørensen

Varde

1973

Søren Krogh

Brønderslev IF

1974

Torben Lund

VRI

1975

Karsten Brix

Viby BTK

1976

Uffe Pedersen

Rughaven

1977

Hans Høgh

Hjørring

1978

Flemming Wennike

BTK Tateni

1979

Jan Agerbæk

Brønderslev IF

1980

Klaus Witved

SISU/MBK

1981

Poul Jørgensen

Skjern

1982

Ebbe Møller

VB

1983

Peter Nielsen

BTK Tateni

1984

Lars Stobberup

B75

1985

Jens Jacobsen

Silkeborg BTK

1986

Harry Rasmussen

Kjellerup BTK

1987

Asger Mortensen

Horsens KFUM

1988

Flemming Madsen

Fladstrand

1989

Carsten Thomsen

VBK 59

1990

Anders Nielsen

BMI

1991

Carsten Schunck

Brønderslev IF

1992

Jan Bruhn

Fredericia

1993

Henrik Lund

VHG

1994

Henrik Kristensen

Silkeborg KFUM

1995

Benno Werge

Randers Freja

1996

Carsten Olesen

Silkeborg BTK

1997

Michael Als

Randers Freja

1998

Nabil Aloush

Broager

1999

Søren Merrild

Silkeborg KFUM

2000

Martin Damm

Esbjerg BTK

2001

Dennis K. Nielsen

Nørreå IF

2002

Per Rasmissen

IF Midtdjurs

2003

Jakup W. Hansen

Esbjerg BTK

2004

Kenneth Nielsen

TST

2005

Troels Posselt

SISU/MBK

2006

Kresten Sørenen

Fredericia IF

2007

Morten Lejel

Randers Freja

2008

Thomas Olesen

Esbjerg BTK

2009

Gergely Csiko´s

BTK Tateni

2010

Brian Svenningsen

Nykøbing Mors BC

2011

Jakob Aa. Lauridsen

Søhøjlandets BTK

2012

Jacob Bundgaard

Skive BTK

2013

Søren Haulund

Herning BTK

2014

Erik Vorre

VRI

2015

Jens Bauer Andersen

SISU/MBK

2016

Stefan Braun

SISU/MBK

2017

Peter Breiner Larsen

TST

2018

Thomas Bjerregaard

Herning BTK

2019

Nicklas Martti Johnsen

Viborg BTK

2020

Altug  Karabiber

Sisu/MBK

Årstal

Navn

Klub

1966

Morten Gamdrup

Horsens KFUM

1967

Kaj Sand Jensen

Aabybro

1968

Henning Nielsen

Nykøbing Mors

1969

Mogens Brandstrup

Posten Århus

1970

Gunnar Stampe

Fuglebakken

1971

Jørgen Staunstrup

Brabrand IF

1972

Uffe Gaarde

Fredericia

1973

Mogens Brandstrup

IF Lyseng

1974

Peter Olsen

IF Lyseng

1975

Huso Sørensen

Brønderslev IF

1976

Kurt Gram

RBC

1977

Leif Brøgger

Åbyhøj IF

1978

Steen Højvig

ABC

1979

Lars P. Andersen

Rughaven

1980

Bengt Agerholm

Hornslet IF

1981

Leif Johansen

Hråmose IF

1982

Kaj Jørgensen

IF Midtdjurs

1983

John Villadsen

Silkeborg IF

1984

Ole Nielsen

VB

1985

Jan Fjerritslev

B75

1986

Claus Jeppesen

IF Midtdjurs

1987

Dennis Holm

Viby BTK

1988

Christian Pedersen

Hornborg

1989

Johnny Hansen

AMRIF 86

1990

Anders Sibast

Skive BTK

1991

Gert Malmkvist

SISU/MBK

1992

Morten Nielsen

CIF

1993

Michael Borris

Silkeborg BTK

1994

Jesper Nielsen

BTK Tateni

1995

Steen Kirkegård

BTK 73

1996

Karsten Pedersen

Års BTK

1997

Jens Andersen

IHF

1998

John Nielsen

Vejke BTK

1999

Lars-Henrik Sloth

Esbjerg BTK

2000

Lars Bendtsen

Nørreå IF

2001

Du Hu Tran

B75

2002

Svend Åge Johansen

Vorup FB

2003

Torben Bjerg

RSU Ringkøbing

2004

Michael P. Nielsen

Hjørring BTK

2005

Michael Borris

Silkeborg BTK

2006

Jesper Lavstsen

Silkeborg BTK

2007

Finn Madsen

Rødekro IF

2008

Søren Diget

Skagen BTK

2009

Kim B. Andersen

Skalborg BTK

2010

Henrik Østergård

Hjallerup BTK

2011

Alexander Bisbo

Søhøjlandets BTK

2012

Jakob Engberg

BTK 73

2013

Vhristian Hansen

SISU/MBK

2014

Allan W. Johansen

Viborg BTK

2015

Svend Aage Johansen

Vorup FB

2016

Peter Breiner Larsen

TST

2017

Martin Kristensen

Hjallerup BTK

2018

Jacob Sørensen

SISU/MBK

2019

Patrick Skovdal

Esbjerg BTK

2020

Anders Friis Daubjerg

BTK Viby

Årstal

Navn

Klub

1999

Thomas Jensen

IF Midtdjurs

2000

Jørgen Christensen

SISU MBK

2001

Rudi Kolz

B67

2002

Erik Kirkegaard Jensen

SISU/MBK

2003

Kevin Mortensen

Løgum IF

2004

Keld Jacobsen

Kjellerup BTJ

2005

Lars Kethmer

Silkeborg BTK

2006

Per Mørch

Brønderslev

2007

Jakob Hærvig

Skalborg SK

2008

Svend Erik Starcke

Hjallerup BTK

2009

Kenneth Rasmussen

HBTK 74

2010

Nicki N. Jokumsen

Rødding U & IF

2011

Hans Frifelt

STIF

2012

Anders Schmidt Hansen

Horsens KFUM

2013

Kasper Friis

SISU/MBK

2014

Nichlas Kanstrup

Sjørring BTK

2015

Jakob Worm

SISU/MBK

2016

Jonas Kristensen

Sjørring BTK

2017

Thorkild V. Mikkelsen

Randers Freja

2018

Martin Kristensen

Hjallerup BTK

2019

Christian Rindom

Hjallerup BTK

2020

Christian Vandelbjerg Ladegaard

Ølsted BTK

Hr. klasse 6

Årstal

Navn

Klub

2014

Viktoras Marenskis

Sjørring BTK

2015

Svend Gramstrup

Stagstrup KFUM

2016

Muhannad Jarad

Silkeborg BTK

2017

Mikkel Gantzel

Tateni

2018

Flemming Andreasen

Midtjylland BTK

2019

Ghasem Abjafpour

TST

2020

Rajee Apputhurai

Sjørring


Hr. klasse 7

Årstal

Navn

Klub

2014

Jacob Mark Møller

SISU/MBK

2015

Thomas Kronborg Andersen

Hørning BTK

2018

Mikkel Kristensen

Grenå BTK

2019

Claus Hvass

Galten

2020

Henrik Hansen

Hørning