Jyske mestre – Damer

De individuelle Jyske Mesterskaber i bordtennis er afviklet lige siden JBTUs stiftelse i 1941.
Dame rækken kom med fra 1947 og er frem til 2020 afviklik 66 gange.
Flest titler er vundet af Gudrun Kahns, Esbjerg, der i perioden 1954 – 1980 kom øverst på JM-skamlen
11 gange. Bemærk også at 4 forskellige kinesiske damer har vundet JM i damerækken.

Årstal

Navn

Klub

1947

Inger Rasmussen

Silkeborg

1948

V. Leinwebers

Århus KFUM

1949

V. Leinwebers

Århus KFUM

1950

V. Leinwebers

Århus KFUM

1951

Frida Brøbech

Esbjerg BTK

1952

Frida Brøbech

Esbjerg BTK

1953

Frida Brøbech

Esbjerg BTK

1954

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1955

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1956

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1957

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1958

Ingelise Laursen

Esbjerg BTK

1959

Ingelise Laursen

Esbjerg BTK

1960

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1961

Ingelise Laursen

Esbjerg BTK

1962

Else Laursen

MBK

1963

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1964

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1965

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1966

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1967

Else Marie Struck

Haderslev

1968

Asta Stendahl

Kolding FK

1969

Kirsten Lyngholm

MBK

1970

Kirsten Lyngholm

MBK

1971

Kirsten Lyngholm

MBK

1972

Dorte Pedersen

MBK

1973

Kirsten Lyngholm

MBK

1974

Kirsten Lyngholm

MBK

1975

Kirsten Lyngholm

MBK

1976

Jane Lund

RBC

1977

Dorte Pedersen

RBC

1978

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1979

Jette Kristoffersen

Viby BTK

1980

Gudrun Kahns

Esbjerg BTK

1981

Karin Kruse

Holsted BTK

1982

Karin Kruse

Esbjerg BTK

1983

Karin Kruse

Esbjerg BTK

1984

Karin Kruse

Esbjerg BTK

1985

Karin Kruse

Esbjerg BTK

1986

Karin Kruse

Esbjerg BTK

1987

Karin Kruse

Esbjerg BTK

1988

Karin Kruse

Esbjerg BTK

1989

Pia Toelhøj

Hørning BTK

1990

Anette Sørensen

Brønderslev IF

1991

Lisbeth Poulsen

Søften GF

1992

Pia Toelhøj

Hørning BTK

1993

Lisbeth Poulsen

SISU/MBK

1994

Pia Toelhøj

Hørning BTK

1995

Lisbeth Poulsen

Hørning BTK

1996

Karin Kruse

Hørning BTK

1997

Trine Gauholm

Hørning BTK

1998

Lin Yang

Hørning BTK

1999

Lin Yang

Hørning BTK

2000

Lin Yang

Hørning BTK

2001

Christina Jessen

Hørning BTK

2002

Ikke afviklet

 

2003

Anne Andersen

SISU/MBK

2004

Ikke afviklet

 

2005

Ikke afviklet

 

2006

Pernille Agerholm

Rønde BTK

2007

Ikke afviklet

 

2008

Mie Binderup Jacobsen

Århus BTK

2009

Rikke jensen

Århus BTK

2010

Pernille Søndergaard

Team Nørreå

2011

Li Yi Zhen

B75

2012

Li Qui Xia

Sjørring BTK

2013

Ida G. Nielsen

Esbjerg BTK

2014

Ikke afviklet

 

2015

Jun Yang Zhang

SISU/MBK

2016

Ikke afviklet

 

2017

Ikke afvillet

 

2018

Ikke afviklet

 

2019

Line Tækker Tarbersen

Esbjerg BTK

2020

Mie Binderup Jacobsen

Sisu/MBK

Årstal

Navn

Klub

1976

Karen Lund

RBC

1977

Bodil Povlsen

VRI

1978

Charlotte Reerslev

Viby BTK

1979

Sonja Andersen

Holsted BTK

1980

Lone Stefansen

VRI

1981

Sonja Andersen

Holsted BTK

1982

Grethe Axelsen

VRI

1983

Grethe Axeksen

VRI

1984

Dorte Jensen

Esbjerg BTK

1985

Lone Stefansen

VRI

1986

Sonja Andersen

Holsted BTK

1987

Anette Asmussen

Stautrup IF

1988

Pia Leth

Stautrup IF

1989

Pia Leth

Startrup IF

1990

Maryann Allinghamm

Randers Freja

1991

Joan Frej

Randers Freja

1992

Karin Kruse

Hørning

1993

Majlen Pedersen

SISU/MBK

1994

Karin Damgård

Randers Freja

1995

Ahn Lykke Pedersen

Esbjerg BTK

1996

Ahn Lykke Pedersen

Esbjerg BTK

1997

Maryann Allinghamm

Randers Freja

1998

Maryann Allinghamm

Randers Freja

1999

Maryann Allinghamm

Randers Freja

2000

Ditte Loldrup

Hørning BTK

2001

Ditte Loldrup

SISU/MBK

2002

Birthe Andersen

CIF

2003

Birthe Andersen

Team 2002

2004

Maryann Allinghamm

Randers Freja

2005

Maryann Allinghamm

Randers Freja

2006

Maryann Allinghamm

Randers Freja

2008

Stefanie H. Christensen

Rønde BTK

2009

Stefanie H. Christensen

Rønde BTK

2010

Henrietta Nielsen

Søhøjlandets BTK

2011

Anne-Sophie Andersen

Søhøjlandets BTK

2012

Ida G. Nielsen

Esbjerg BTK

2013

Ida G. Nielsen

Esbjerg BTK

2019

Line Tækker Tarbersen

Esbjerg BTK

2020

Maria Røjkjær

TSTAarhus

1973

Birthe Andersen

VRI

1974

Birthe Madsen

Viby BTK

1975

Annette Hansen

Viby BTK

1976

Bodil Povlsen

VRI

1977

Anne Dorthe Michelsen

VRI

1978

Maryann Alluingham

Randers Freja

1979

Anni Nielsen

B75

1980

Dorthe Hansen

Holsted BTK

1981

Signe Pedersen

Hurup

1982

Gitte Rørbæk

Silkeborg BTK

1983

Hanne Buch Hansen

Viby BTK

1984

Helle Hedevang

Viby BTK

1985

Majbritt Nielsen

TST 79

1986

Sandra Lumby

Holsted BTK

1987

Anette Munch

Rughaven

1988

Inger Sørensen

Gråmose IF

1989

Birgitte Andreasen

Esbjerg BTK

1990

Inger Poulsen

TMG

1991

Mette Arvidsen

Thyland BTK

1992

Linda Kjerkegård

Horsens KFUM

1993

Charlotte Marcher

Viby BTK

1994

Solveig Christensen

AMRIF 86

1995

Karina Elgård

BTK73

1996

Birthe Andersen

VRI

1997

Janne Jensen

TST

1998

Vibeke Jensen

CIF

1999

Andrea Machmüller

Åbyhøj IF

2000

Majjen Petersen

Holsted BTK

2001

Majken Petersen

Holsted BTK

2002

Malene Jensen

Brønderslev IF

2003

Dina Machmüller

Rødekro IF

2004

Pia Leth

SISU/MBK

2005

Vibeke Schneider

Team 2002

2006

Janne jensen

Silkeborg KFUM

2007

Anne Aagaard Lauridsen

Silkeborg KFUM

2008

Anne Aagaard Lauridsen

Silkeborg KFUM

2009

Lone Dissing

Vejle BTK

2010

Ida G. Nielsen

Esbjerg BTK

2011

Ida G. Nielsen

Esbjerg BTK

2012

Ida G Nielsen

Esbjerg BTK

1985

Majbrit L. Pedersen

Fladstrand

1986

Susanne Thuesen

TRIF

1987

Lone Rasmussen

Sønderborg

1988

Lone Rasmussen

Sønderborg

1989

Dorthe Kristensen

Randers Freja

1990

Dorthe Kristensen

Randers freja

1991

Jette Pedersen

SISU/MBK

1992

Anne Marie Nielsen

HBTK 74

1993

Ikke Afviklet

 

1994

Asta Ryttergård

Broager

1995

Malene Jensen

VHG

1996

Rikke Iversen

Ølsted BTK

1997

Lise Pedersen

Egtved KFUM

1998

Hanne Bastmann

SISU/MBK

1999

Mette Arvidsen

BTK73

2000

Malene Jensen

Brønderslev IF

2001

Charlotte Hansen

Hjallerup BTK

2002

Ikke afvikklet

 

2003

Mette Arvidsen

BTK 73

2004

Malene Jensen

Brønderslev IF

2005

Vibeke Schneider

Team 2002

2006

Stina Thygesen

Randers Freja

2007

Lone Dissing

Løgum IF

2008

Lone Dissing

Vejle BTK

2009

Malene  Espensgaard

Brønderslev IF

2010

Lone Dissing

Vejle BTK

2011

Malene Espensgaard

Brønderslev IF

2012

Malene Espensgaard

Brønderslev IF

2013

Malene Espensgaard

Brønderslev IF

2020

Sarah Nielsen

RBC